Piękna i zdrowa skóra to nie tylko zasługa genów i prawidłowego odżywiania. Kondycja skóry to przede wszystkim miernik funkcjonowania naszego organizmu, w szczególności pracy przewodu pokarmowego. Układ pokarmowy stanowi bowiem największą powierzchnię kontaktu wnętrza naszego organizmu ze światem zewnętrznym.
To tu odbywa się proces trawienia i wchłaniania spożywanych pokarmów. Tu również, dzięki sprawnie działającej barierze jelitowej, odbywa się oddzielenie składników niezbędnych nam do prawidłowego funkcjonowania (monomerów białek, tłuszczów i węglowodanów) od czynników szkodliwych (toksyny, drobnoustroje i inne). Te pierwsze sprawnie przenikają do układu krwionośnego i odżywiają wszystkie komórki naszego organizmu, z kolei te drugie powinny być sprawnie eliminowane z ustroju. Z tego względu przewód pokarmowy odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu, również w regulacji procesów wpływających na wygląd naszej skóry.
Atopowe zapalenie skóry, trądzik czy też wysypka idiopatyczna to tylko kilka typów zmian skórnych. Etiologia problemów skórnych może mieć podłoże genetyczne, hormonalne czy alergiczne. Bardzo często wspólnym mianownikiem łączącym wymienione manifestacje są nieprawidłowa aktywacja i regulacja układu immunologicznego (zlokalizowanego w niemal 80% w jelitach, tzw. układ GALT) i rozwijający się w następstwie stan zapalny. Niewłaściwa praca układu immunologicznego może być efektem ograniczonej ekspozycji na czynniki zakaźne (mikroorganizmy), czyli nadmiernej higienizacji środowiska. W konsekwencji „zdezorientowany” brakiem swoich prawdziwych „wrogów” układ immunologiczny może rozpocząć walkę z czynnikami potencjalnie nieszkodliwymi (jak pokarm czy alergeny wziewne), czego manifestacją mogą być m.in. problemy skórne. Mikroflora jelitowa stanowi pierwszy i główny stymulant układu odpornościowego, dlatego bakterie jelitowe biorą czynny udział w patogenezie chorób zapalnych skóry. Niestety wzrost stężenia zanieczyszczeń środowiska, postępująca urbanizacja i wspomniane zwiększenie poziomu higienizacji powodują silne zmniejszenie różnorodności środowiska bakteryjnego. Zmniejszona różnorodność bakterii i wirusów w naszym otoczeniu prowadzi do redukcji różnorodności mikrobioty jelit, co wpływa na nieprawidłową regulację immunologiczną. Coraz większa liczba publikacji naukowych potwierdza istotne znaczenie mikroflory jelitowej w aspekcie
utrzymania zdrowej kondycji skóry, dlatego jej odbudowa stanowi czynnik wysoce uzasadniony.
mgr inż. Dominika Jankowska
Absolwentka poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego specjalizująca się w dziedzinie diagnostyki mikrobiologicznej i biotechnologii. W trakcie studiów prowadziła badania w zakresie wpływu prebiotyków na wzrost i rozwój bakterii probiotycznych. Aktualnie specjalizuje się w tematyce zaburzeń mikroflory jelitowej, celowanej probiotykoterapii oraz suplementacji wspomagającej odbudowę uszkodzonej bariery jelitowej. Autorka licznych artykułów naukowych z zakresu biotechnologii, biomedycyny i żywienia człowieka. Wykładowca na warsztatach i szkoleniach z zakresu probiotykoterapii oraz roli ekosystemu jelitowego w utrzymaniu zdrowia organizowanych dla lekarzy, dietetyków i pacjentów. Na co dzień pełni funkcje zastępcy Dyrektora ds. naukowych Centrum Medycznego Vitaimmun a ponadto koordynuje projekt Vitaimmun Pet.
Pełna publikacja dostępna poniżej:
FF 2_17_ZDROWA SKÓRA A JELITA, czyli co zrobić, gdy dobry krem to za mało_D.J.