EndometriumScan to badanie, które pozwala na określenie stanu błony śluzowej macicy. Kompleksowa ocena endometrium obejmuje analizę immunomorfologiczną (ocena ostrych i przewlekłych stanów zapalnych, które uniemożliwiają zagnieżdżenie się zarodka), a także badanie mikrobiomu środowiska jamy macicy. Przewlekły stan zapalny endometrium, nie dający częstokroć objawów klinicznych, może prowadzić do rozwoju niepłodności i/lub niepowodzeń implantacyjnych.

DLA KOGO JEST PRZEZNACZONE BADANIE?

  1. Dla wszystkich kobiet poddających się leczeniu przy zastosowaniu technik wspomaganego rozrodu, zwłaszcza po nieudanych uprzednio procedurach, zakończonych niepowodzeniem (brak dodatniego testu ciążowego / zakończenie ciąży na poziomie niskich ilości hcg w surowicy krwi / zakończenie ciąży na etapie 5-6 tygodnia jej trwania),
  2. Dla pacjentek z problemem niepłodności o charakterze idiopatycznym (przyczyna niepowodzeń niemożliwa do ustalenia),
  3. Dla kobiet z problemami nawracających poronień,
  4. Dla pacjentek podchodzących do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego, chcących zwiększyć prawdopodobieństwo powodzenia procesu.

ANALIZA MIKROBIOMU ENDOMETRIUM

Mikrobiom endometrium powinien być zdominowany głównie przez bakterie z rodzaju Lactobacillus spp. (powyżej 90 % mikrobiomu). Taki układ zwiększa prawdopodobieństwo poczęcia i żywego urodzenia. Obecność i/ lub dominacja innych typów drobnoustrojów prowadzi do dysbiozy, która uznawana jest za stan patologiczny. Wraz z redukcją liczebności bakterii z rodzaju Lactobacillus dochodzi do namnożenia flory patogennej, między innymi Staphylococcus, Streptococcus, Enterococcus, Mycoplasma, Ureaplasma, Enterobacteria (Escherichia, Klebsiella), Chlamydia, Neisseria i innych. Sposób kolonizacji mikrobiologicznej macicy jest niezwykle istotnym parametrem dla powodzenia procesu zapłodnienia i prawidłowej implantacji zarodka w błonie śluzowej.

Wyniki badania pozwalają lekarzowi prowadzącemu podjąć racjonalne i zindywidualizowane decyzje dotyczące dalszych działań terapeutycznych, które mogą obejmować antybiotykoterapię, sterydoterapię, wlewy osocza bogatopłytkowego.

Materiałem do badania jest wycinek endometrium pobierany w Ośrodku Diagnostyki i Leczenia Niepłodności MedART w Poznaniu.

W celu wykonania badania prosimy o kontakt ze specjalistami MedART.

https://medart.pl/strongendometriumscan/

W ramach badania każda Pacjentka otrzymuje:

  • Wynik analizy immunomorfologicznej,
  • Wynik laboratoryjny zawierający jakościowe i ilościowe oznaczenia wybranych bakterii i grzybów w stosunku do norm laboratoryjnych,
  • Antybiogram (w razie wykrycia wymagających przeleczenia bakterii Ureaplasma spp., Mycoplasma hominis),
  • Wynik oceny mikrobiomu jamy macicy wraz z procentową zawartością bakterii w badanej próbie,
  • Schemat celowanej suplementacji probiotycznej doustnej i dopochwowej.
zobacz nasz

kanał na YouTube

Kupa faktów o jelicie

CENTRUM MEDYCZNE VITAIMMUN

Twoje zdrowie w naszych rękach!