To co jemy w olbrzymim stopniu wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Alergia pokarmowa, czyli nieprawidłowa reakcja naszego układu odpornościowego na spożywane pokarmy występuje coraz częściej i dlatego nazwana bywa plagą XXI wieku.

  • Biegunki, wzdęcia, zaparcia, nadmierne gazy, mdłości czy choroba refluksowa?
  • Nadwaga i otyłość mimo stosowania racjonalnej diety i aktywności fizycznej?
  • Miażdżyca, nadciśnienie tętnicze?
  • Zmiany skórne, trądzik oporny na stosowane leczenie, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, świąd, pokrzywka?
  • Przewlekłe zmęczenie, zaburzenia nastroju, pogorszenie formy?
  • Depresja?
  • Zaburzenia neurorozwojowe (zaburzenia ze spektrum autyzmu, zespół Aspergera, ADHD)?
  • Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, nieswoiste choroby zapalne jelit, inne choroby autoimmunizacyjne?
  • Migreny?
  • Nawracające infekcje?
  • Bóle mięśni i stawów o trudnej do ustalenia przyczynie?

W alergii IgE – zależnej (typu I, natychmiastowej) reakcja organizmu na spożywany pokarm jest bardzo szybka, a objawy manifestują się najczęściej w obrębie skóry, śluzówek i przewodu pokarmowego. Diagnostyka alergii natychmiastowej opiera się o testy skórne i testy z krwi na alergię IgE – zależną, w oparciu o wywiad lekarski.

Problem pojawia się jednak, gdy zauważamy, że spożywany pokarm pogarsza stan naszego zdrowia i samopoczucia a przeprowadzone testy alergiczne dały wynik ujemny (negatywny). Niestety, najczęściej samodzielnie nie jesteśmy w stanie określić, który ze spożywanych pokarmów jest przyczyna naszych problemów.

Niepożądane reakcje na pokarmy mogą ujawniać się dopiero po kilku dniach od spożytego posiłku.

Utajona/ukryta nadwrażliwość pokarmowa może być przyczyną szeregu przewlekłych dolegliwości.

Wynika to z faktu, iż czas jaki upływa pomiędzy spożyciem alergizującego pokarmu, a wystąpieniem objawów wynosi od 8 – 96 godzin. Z tego względu pokarm spożyty w poniedziałek może wywołać reakcję organizmu dopiero w środę czy czwartek. Tak znaczne opóźnienie objawów uniemożliwia samodzielną identyfikację uczulających pokarmów przez Pacjenta. Tego typu reakcje nazywane bywają potocznie nietolerancją pokarmową. Tymczasem, u ich podłoża leży wytworzenie swoistych przeciwciał IgG i IgA względem określonych pokarmów, czyli mechanizm charakterystyczny dla mechanizmu alergii.

Utajona/ukryta alergia pokarmowa może dotyczyć nawet 50% społeczeństwa.

Wynika to z faktu, iż jej bezpośrednia przyczyną jest uszkodzenie bariery jelitowej będącej jednocześnie barierą i filtrem przewodu pokarmowego. Do głównych zadań tej bariery należy przepuszczanie przez ścianę jelita tylko odpowiednio rozłożonych i niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych. Jednocześnie odgrywa ona rolę filtra, zapobiegając przenikaniu do układu krwionośnego toksyn, bakterii i innych szkodliwych substancji. U osoby zdrowej bariera jelitowa chroni więc przed czynnikami szkodliwymi, zapewniając jednocześnie prawidłowe odżywienie organizmu.

Niestety, współczesny tryb życia i zanieczyszczenie środowiska wpływają negatywnie na funkcjonowanie opisanej bariery jelitowej. Do czynników najsilniej ją uszkadzających zaliczyć należy m.in. stosowanie nieprawidłowej wysokoprzetowrzonej diety, nadużywanie alkoholu i innych używek, przewlekły stres psychiczny i fizyczny (sport wyczynowy), ekspozycja na toksyny środowiskowe, stosowane leki, stosowane/przebyte leczenie, choroby towarzyszące czy przebyte zakażenia bakteryjne i wirusowe przewodu pokarmowego.

Do układu krwionośnego osoby z uszkodzoną bariera jelitową bez przeszkód przenikają niestrawione cząsteczki pokarmów, zwiększa się ryzyko przenikania bakterii, grzybów czy toksyn.

W konsekwencji spożywane pokarmy aktywowac mogą układ immunologiczny, którego naturalną rolą jest ochrona organizmu przed czynnikami potencjalnie szkodliwymi. Pokarm zostaje więc nieprawidłowo rozpoznany jako element potencjalnie szkodliwy. Rozwijający się w konsekwencji stan zapalny, przebiegający z wytworzeniem kompleksów immunologicznych ma na celu eliminację antygenu pokarmowego z organizmu. Jest to jednak niemożliwe, gdyż pokarm ten jest stale obecny w naszej diecie. Stan zapalny przechodzić może w postać przewlekłą, obejmując kolejne tkanki i organy. Od lokalizacji stanu zapalnego w organizmie zależą objawy opisywanej nadwrażliwości pokarmowej.

 


Dostępne badania: