Publikacje

Bakterie jako broń w walce z nadwagą i otyłością?

Nadwagę i otyłość w tym momencie traktuje się jako poważny, globalny problem zdrowotny, który stanowi główny czynnik ryzyka schorzeń takich jak: cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, choroby układu mięśniowo- -szkieletowego, niektórych nowotworów i innych komplikacji zdrowotnych.


Sprawdź również: Zespół metaboliczny – co to jest, jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Dowiedz się więcej: Nadwaga a problemy z jelitami – czy mają związek?

Nie budzi więc zdziwienia fakt, iż jednym z najważniejszych wyzwań współczesnej medycyny jest nie tylko skuteczna profilaktyka nadwagi i otyłości, ale także leczenie oparte na efektywnym wykorzystaniu dostępnych metod. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej środków farmakologicznych, a najbardziej poważne przypadku poddaje się interwencji chirurgicznej, czyli operacji bariatrycznej. Zanim jednak nastąpi decyzja o radykalnych metodach leczenia, należy rozpocząć od najprostszych, najmniej inwazyjnych i najbardziej dostępnych rozwiązaniach.

Jak wiadomo, główną przyczyną nadwagi i otyłości jest brak równowagi energetycznej między kaloriami spożytymi i wydatkowanymi przez organizm. Dlatego też podstawą pracy terapii jest modyfikacja diety i/lub wzrost aktywności fizycznej. Jeżeli pomimo modyfikacji stylu życia i przestrzegania zaleceń, nadal występuje problem z utratą masy ciała, zdecydowanie warto rozważyć wdrożenie dodatkowych działań.

Bakterie jelitowe potrafią przyczynić się do większej masy ciała?

Bakterie jelitowe zdolne są do rozkładania niestawialnych polisacharydów (w postaci błonnika) i pozyskiwania z nich energii. Często mówimy o tym, jak ważną funkcją naszych mikrobów jest uzyskiwanie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (na przykład kwasu masłowego). Okazuje się, że w tym procesie uzyskiwać możemy nawet 200 dodatkowych kcal na dobę!

Udowodniono również, że wartość kaloryczna ludzkiego stolca jest proporcjonalna do ilości bakterii Bacteroidetes, a odwrotnie proporcjonalna do obecności bakterii Firmicutes w badanej próbie.

Możemy więc wnioskować, że spadek liczby Firmicutes i odpowiedni wzrost liczby Bacteroidetes jest bardziej korzystnym stosunkiem bakteryjnym dla osób, którym zależy na utracie nadmiernej masy ciała.

Nic więc dziwnego, że naukowcy zaczęli bardzo interesować się wpływem mikroflory jelitowej na procesy metaboliczne przeprowadzane wewnątrz naszego organizmu. Oczywiście najlepiej byłoby wykorzystać naszych bakteryjnych przyjaciół jako sprzymierzeńców w walce z nadwagą i otyłością! 😊

Dowiedz się więcej: Mikroflora jelitowa – co to jest?

Bohaterski szczep bakteryjny

Po wielu badaniach udało się już nawet znaleźć kandydata. Jest to Hafnia alvei HA4597®, czyli wiodący szczep probiotyczny, który charakteryzuje się bardzo precycyzjnym mechanizmem działania. Wykorzystano tutaj fakt, iż w świecie mikroorganizmów istnieje zjawisko nazywane mimikrą molekularną, czyli naśladownictwa cząsteczkowego.

Na czym to polega?

  • Skład mikroflory jelitowej jest skorelowany z BMI (wskaźnikiem masy ciała)
  • Im wyższy BMI, tym mniej enterobakterii znajduje się w mikroflorze jelitowej
  • BMI jest także odwrotnie skorelowany z obecnością białka ClpB w kale
  • Badania wykazały, że enterobakterie znajdujące się w przewodzie pokarmowym są zdolne do wytwarzania białka ClpB
  • Białko ClpB wykazuje podobieństwo do alfa-MSH, czyli jednego z hormonów sytości – mowa tutaj właśnie o mimikrze molekularnej

Ponieważ ClpB aktywuje receptory alfa-MSH w jelitach, stymuluje szlak anoreksogenny, redukując uczucie głodu i wywołując uczucie sytości. Jest to działanie niewątpliwie wspierające odchudzanie.

W związku z tym Hafnia alvei HA4597® określana jest mianem probiotyku precyzyjnego ze względu na swoje ukierunkowane działanie i dobrze scharakteryzowany mechanizm działania na poziomie molekularnym.

Skuteczny probiotyk już dostępny na rynku

Szczep H. alvei HA4597® został po raz pierwszy wprowadzony na rynek jako probiotyk we Francji w grudniu 2018 roku i natychmiast został doceniony ze względu na duży potencjał w zakresie kontroli wagi. Preparat został nawet wybrany najlepszym probiotykiem roku 2021. Następnie trafił do obrotu w innych krajach Europy, w tym do Polski. SYMBIOSYS SATYLIA® zawiera również cynk, który przyczynia się do prawidłowego metabolizmu makroskładników odżywczych (w tym węglowodanów i kwasów tłuszczowych) oraz chrom, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi.

Preparat dostępny jest w naszym sklepie internetowym: Sprawdź tutaj

Badania konsumenckie potwierdzają podobny poziom skuteczności suplementu diety w rzeczywistych warunkach, jak i w badaniu klinicznym. Obserwacje wykazały, że kontynuacja suplementacji powyżej trzech miesięcy pozwoliła uczestnikom na utrzymanie utraty wagi w dłuższej perspektywie (średnio 7,16% utraty masy ciała po ośmiu miesiącach, co odpowiada 5,77 kg i 1,98 punktu redukcji BMI, n= 11).

Co istotne obniżenie apetytu i brak ochoty na słodycze i podjadanie pojawiło się już w ciągu 10 pierwszych dni suplementacji, a 64% badanych poczuło się w swoim ciele lepiej po 3 miesiącach suplementacji.

Wyniki świadczą więc o tym, że probiotyk doskonale wspiera pacjentów z nadwagą w regularnej utracie wagi, wspierając zmiany nawyków żywieniowych. Miejmy nadzieję, że  w przyszłości poznamy coraz więcej mechanizmów, które zarządzają komunikacją pomiędzy bakteriami jelitowymi, a naszym organizmem.

 

Materiał sponsorowany

Bibliografia:

Patsalos O, Keeler J, Schmidt U, Penninx BWJH, Young AH, Himmerich H. Diet, Obesity, and Depression: A Systematic Review. JPM. 2021;11(3):176. doi:10.3390/jpm11030176.

Vinot, Nina, and Joséphine Gehring. „Portrait of Hafnia alvei HA4597®–the first precision probiotic changing the game and paradigm in probiotic developments.” International Journal on Nutraceuticals, Functional Foods and Novel Foods (2023).

Legrand, Romain, et al. „Commensal Hafnia alvei strain reduces food intake and fat mass in obese mice—A new potential probiotic for appetite and body weight management.” International Journal of Obesity 44.5 (2020): 1041-1051.

Déchelotte, Pierre, et al. „The probiotic strain H. alvei HA4597® improves weight loss in overweight subjects under moderate hypocaloric diet: A proof-of-concept, multicenter randomized, double-blind placebo-controlled study.” Nutrients 13.6 (2021): 1902.

Vinot, Nina, et al. „The Potential of Precision Probiotic Hafnia alvei HA4597 to Support Weight Loss.” Weight Management-Challenges and Opportunities. IntechOpen, 2022.