W naszym jelicie żyją miliony mikroorganizmów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.
Niestety, współczesny tryb życia, wszechobecny stres, wysokoprzetworzona dieta, używki czy stosowane leczenie silnie zaburzają równowagę ekosystemu jelitowego. Nadmierna ilość potencjalnie chorobotwórczych bakterii gnilnych i grzybów z rodzaju Candida pogarsza funkcjonowanie przewodu pokarmowego i może przyczynić się do wymienionych dolegliwości.
- Bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia, mdłości czy choroba refluksowa?
- Atopowe zapalenie skóry, trądzik, świąd czy nawracające zakażenia skóry?
- Nawracające infekcje i powtarzające się antybiotykoterapie?
- Nawrotowe infekcje pochwy?
- Grzybica przewodu pokarmowego?
- Choroba Hashimoto, celiakia, reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby autoimmunizacyjne?
- Nadmierna masa ciała oporna na stosowane diety i wysiłek fizyczny?
- Zespół chronicznego zmęczenia?
- Zaburzenia nastroju, pogorszenie formy?
- Depresja i stany lękowe?
Namnożenie patogennej mikroflory może być pierwszym krokiem do rozwoju wielu problemów zdrowotnych.
Mikrobiota (mikroflora jelitowa) tworzona jest nie tylko przez drobnoustroje pożyteczne i prozdrowotne. W jelicie obecne są również bakterie potencjalnie chorobotwórcze oraz grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida. Jeżeli bakterie prozdrowotne dominują w naszym jelicie, uniemożliwiają wspomnianym patogenom nadmierne namnażanie, a nasza mikrobiota pozostaje w równowadze. Niestety, szereg czynników zaburza równowagę przewodu pokarmowego. Wymienić należy przede wszystkim antybiotyki (zwłaszcza wielokrotnie stosowane), przewlekły stres psychiczny i fizyczny (sport wyczynowy), wysokoprzetworzona żywność, używki, stosowana farmakoterapia oraz niehigieniczny tryb życia. W efekcie dochodzi do rozwoju dysbiozy jelitowej, czyli silnego zmniejszenia populacji bakterii prozdrowotnych przy jednoczesnym namnożeniu patogenów, co może być przyczyną rozwoju lub nasilenia szeregu dolegliwości, szczególnie chorób cywilizacyjnych.
Badanie mikroflory jelitowej oraz suplementacja mająca na celu przywrócenie równowagi mikrobiologicznej w jelicie, mogą stanowić efektywną i bezpieczną drogę do poprawy stanu zdrowia i złagodzenia dolegliwości.
Oferowane przez nas badania mają na celu ocenę funkcjonowania przewodu pokarmowego, wykrycie ewentualnych zaburzeń, a w następstwie indywidualne dopasowanie suplementacji probiotycznej i prebiotycznej. Indywidualne zalecenia suplementacyjne oparte są o wyniki przeprowadzonych badań, zadeklarowane objawy chorobowe, problemy zdrowotne i przygotowywane są w oparciu o aktualne piśmiennictwo naukowe. Wykonywane przez nas badania służą więc nie tylko ocenie stanu naszych jelit, ale przede wszystkim mają wymiar praktyczny – umożliwiają przygotowanie celowanej, a przez to skutecznej suplementacji.
Tylko odpowiednio dopasowana probiotykoterapia przynieść może oczekiwane efekty terapeutyczne i przyczynić się do poprawy stanu zdrowia.
Terapia probiotyczna i prebiotyczna komponowana w ramach badania, przygotowana jest w oparciu o najwyższej jakości produkty dostępne na polskim rynku.