COLOSTRUM – płynne złoto?

Przez kilka pierwszych dni po porodzie matka każdego nowonarodzonego ssaka produkuje bardzo unikalną substancję. Mowa tutaj o siarze (inaczej nazywanej colostrum lub młodziwem). Jest ona wydzielana z gruczołów mlekowych i stanowi pierwszy pokarm dla noworodka. Dlaczego?
Organizm matki produkuje tę substancję, aby przekazać dziecku wszystko co najlepsze na samym początku życia. Jest ona przepełniona ogromem naturalnych związków chemicznych i składników odżywczych, niezwykle istotnych dla prawidłowego rozwoju organizmu.

Czytaj dalej

Dieta w trakcie leczenia onkologicznego

Leczenie onkologiczne to długi i skomplikowany proces. Często obejmuje wiele różnych metod leczenia jak chemioterapię z radioterapią czy zabiegi operacyjne połączone z chemioterapią. Warto zdawać sobie sprawę, że każde tego typu leczenie, oprócz wpływu na komórki nowotworowe, działa również na zdrowe komórki. Dotyczy to zwłaszcza komórek szybko się dzielących jak np. komórki przewodu pokarmowego. Nic więc dziwnego, że wielu pacjentów skarży się w trakcie leczenia na problemy takie jak: biegunki, zapalenie błony śluzowej żołądka lub jelit, nudności czy wzdęcia. W zależności od zastosowanego leczenia skutki uboczne jak np. zapalenie błony śluzowej jamy ustnej mogą dotykać niemal 100% pacjentów. Jest to poważny problem ponieważ każdy objaw niepożądany, zwłaszcza ten który związany jest z przewodem pokarmowym, zwiększa ryzyko pojawienia się niedożywienia. Niedożywienie z kolei ma bezpośredni, negatywny, wpływ na rokowanie, ryzyko infekcji czy tolerancję leczenia onkologicznego.

Czytaj dalej

Istotne elementy terapii SIBO- o czym należy pamiętać? SIBO cz. 2

Leczenie przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO) wymaga wielokierunkowego działania.

Warto uzmysłowić sobie, że SIBO to nie infekcja czy też schorzenie, które samo z siebie się pojawiło. To jeden lub najczęściej kilka czynników, które sprzyjały nadmiernej kolonizacji bakterii w jelicie cienkim, co w efekcie doprowadziło do ich nadmiaru. Dlatego też, tak ważne jest ich poznanie oraz jeśli to tylko możliwe, leczenie.

Proces leczenia SIBO obejmuje kilka elementów. W zależności od schorzeń pacjenta, ilość aspektów o jakie należy zadbać może się różnić w każdym przypadku.

Istnieją nieoczywiste elementy leczenia, których często nie łączy się z SIBO a mogą mieć istotne znaczenie.

Czytaj dalej

Alergia na roztocza kurzu domowego

Czy w sezonie grzewczym doświadczają Państwo wzmożonego kataru, kichania, świądu nosa i gardła, niedrożności przewodów nosowych oraz trudności z oddychaniem? Czy symptomy te w ciągu całego roku nasilają się przy sprzątaniu lub przy kontakcie z kurzem? Mogą to być objawy alergii na roztocza kurzu domowego.

Roztocza kurzu domowego (HDM) są źródłem alergenów i istotną przyczyną alergicznego nieżytu nosa i astmy alergicznej. Najlepiej poznane gatunki roztoczy kurzu domowego to D. pteronyssinus i D. farinae.
Dane dotyczące częstości występowania uczulenia na alergeny roztoczy kurzu domowego wahają się od 65 do 130 milionów osób w populacji ogólnej na całym świecie. Kontakt z alergenem może być istotny dla przebiegu choroby nawet u 50% pacjentów chorujących na astmę.

Czytaj dalej

SIBO – zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego – część 1

Co to jest SIBO?

Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO) powodowany jest przez nadmierną kolonizacją jelita cienkiego bakteriami typowych dla okrężnicy.

W prawidłowych warunkach, w jelicie cienkim, w porównaniu z jelitem grubym, występuje niewielka ilość bakterii (<103 CFU/ml vs >1012/ml). Wynika to z faktu, iż w odróżnieniu od okrężnicy, jelito cienkie jest miejscem nieprzyjaznym dla rozwoju bakterii. Jest to wynikiem motoryki na czczo i po posiłu, obecnośc kwasu żołądkowego i soku trzustkowego, barier strukturalnych takich jak zastawka krętniczo-kątnicza, pracy układu immunologicznego czy bytujących tam bakterii komensalnych.

Czytaj dalej

Wzdęcia – krępujący problem- Część 1

Wzdęcia to objaw, który zgłaszają praktycznie wszyscy pacjenci odwiedzający mój gabinet. Problem może pojawić się w wyniku błędów żywieniowych i często wystarczą drobne zmiany w diecie, które zdecydowanie poprawiają komfort życia. Wzdęcia mogą być również objawem poważnej choroby i tutaj oprócz zmian w diecie oraz stylu życia konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego.

Czytaj dalej