objawy pasożytów w jelitach

Jakie są objawy pasożytów w jelitach?

W ludzkim organizmie może przebywać nawet 300 gatunków pasożytów. Co więcej, można odkryć w każdej części naszego ciała. Żyją one w skórze, na włosach, w płucach, mięśniach, stawach, wątrobie, przełyku, krwi, oczach, a także w mózgu. Zdecydowanie najbardziej popularnym zagadnieniem jest jednak temat pasożytów jelitowych. Pasożyty możemy rozróżnić ze względu na miejsce bytowania. Według tego kryterium wyróżnia się pasożyty zewnętrzne, występujące na powierzchni ciała oraz pasożyty wewnętrzne, pasożytujące w ustroju żywiciela. Dowiedz się, jakie są objawy pasożytów w jelitach, aby w porę zareagować!

Czytaj dalej

adhd

ADHD – czym jest i jak się objawia zespół nadpobudliwości ruchowej?

Zespół nadpobudliwości ruchowej, powszechnie znany jako ADHD, to neurobiologiczne zaburzenie, które wpływa na funkcjonowanie mózgu i zachowanie. Charakteryzuje się trudnościami w koncentracji, nadmierną impulsywnością oraz nadpobudliwością. Osoby z ADHD mogą mieć trudności w utrzymaniu uwagi, organizacji zadań oraz kontrolowaniu impulsów. To kompleksowe zaburzenie, które może wpływać na życie codzienne w różnych obszarach, takich jak szkoła, praca i relacje społeczne. Sprawdź i dowiedz się więcej o przyczynach i objawach zespołu nadpobudliwości ruchowej (ADHD)!

Czytaj dalej

nietolerancja fruktozy

Nietolerancja fruktozy – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?

Nietolerancja fruktozy, znana także jako nietolerancja cukru owocowego, jest stanem charakteryzującym się brakiem możliwości prawidłowego metabolizowania fruktozy przez ludzki organizm. W zdrowym organizmie poszczególne enzymy rozkładają fruktozę, umożliwiając jej przyswojenie i wykorzystanie jako źródła energii. W przypadku nietolerancji fruktozy mechanizm ten jest zakłócony, co prowadzi do szeregu anomalii. Dowiedz się więcej o nietolerancji fruktozy!

Czytaj dalej

celiakia - co to za choroba

Celiakia – co to za choroba?

Celiakia, znana także jako nietolerancja glutenu, to przewlekła choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym. Osoby chorujące na celiakię reagują na gluten, który prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego, co utrudnia wchłanianie składników odżywczych. Objawy celiakii są różnorodne i mogą obejmować problemy żołądkowo-jelitowe, skórne oraz ogólne osłabienie. Dowiedz się więcej o celiakii – jej przyczynach, objawach i sposobach leczenie!

Czytaj dalej

toczeń układowy - objawy tocznia układowego

Toczeń układowy – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Toczeń układowy to schorzenie autoimmunologiczne, które angażuje układ immunologiczny do atakowania własnych tkanek i narządów. Charakteryzuje się różnorodnymi objawami, mogącymi dotyczyć skóry, stawów, serca, płuc i innych narządów. Chociaż przyczyny nie są w pełni poznane, istnieje silny związek z genetyką i czynnikami środowiskowymi. Sprawdź przyczyny i objawy tocznia układowego oraz dowiedz się, jak wygląda diagnostyka i leczenie tej choroby.

Czytaj dalej

zespół chronicznego zmęczenia

Zespół chronicznego zmęczenia – co to jest?

Zmęczenie jest stanem organizmu, który rozwija się podczas wykonywania pracy fizycznej lub umysłowej. Charakteryzuje się zmniejszeniem zdolności do pracy, osłabieniem chęci do jej kontynuowania, a także nasileniem odczucia ciężkości wysiłku. Jednego możemy być pewni – nie jest to stan, w którym lubimy się znajdować. Sprawdź i dowiedz się, co to jest zespół chronicznego zmęczenia – jakie są jego objawy, przyczyny i sposoby leczenia!

Czytaj dalej

nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy – objawy, diagnostyka i leczenie

Nietolerancja laktozy jest powszechnym problemem, dotykającym wielu ludzi na całym świecie. Osoby cierpiące na tę nietolerancję doświadczają różnorodnych objawów, takich jak bóle brzucha, wzdęcia i biegunka. Właściwa diagnostyka, która może obejmować testy oddechowe i badania genetyczne, jest kluczowa dla identyfikacji tego schorzenia. Istnieją również różne metody leczenia, w tym m.in. ograniczenie spożycia laktozy w diecie. Dzięki odpowiedniej opiece medycznej, osoby z nietolerancją laktozy mogą prowadzić zdrowe i komfortowe życie. Sprawdź i dowiedz się więcej o nietolerancji laktozy – objawach, diagnostyce oraz leczeniu!

Czytaj dalej

Mikroflora jelitowa - co to jest

Mikroflora jelitowa – co to jest?

Terminem „mikrobiota” określa się wszystkie drobnoustroje (bakterie, grzyby, eukariota i wirusy) zasiedlające organizm człowieka. Co ważne – zdecydowana większość mikroorganizmów zasiedla zwłaszcza jelito grube, gdzie znajduje się ponad 70% całej ich masy. Z tego też powodu mikroflora jelitowa jest tak bardzo wyróżnianą częścią naszej fizjologicznej mikrobioty.

Czytaj dalej