Mikroflora jelitowa - co to jest

Mikroflora jelitowa – co to jest?

Terminem „mikrobiota” określa się wszystkie drobnoustroje (bakterie, grzyby, eukariota i wirusy) zasiedlające organizm człowieka. Co ważne – zdecydowana większość mikroorganizmów zasiedla zwłaszcza jelito grube, gdzie znajduje się ponad 70% całej ich masy. Z tego też powodu mikroflora jelitowa jest tak bardzo wyróżnianą częścią naszej fizjologicznej mikrobioty.

Czytaj dalej

Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny, objawy i leczenie

Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i diagnostyka

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to choroba autoimmunologiczna, która wpływa na wiele aspektów życia pacjenta, w tym na zdolność do poruszania się, pracę i codzienne czynności. Choroba ta jest zwykle wynikiem skomplikowanego procesu immunologicznego, który powoduje uszkodzenie stawów i innych tkanek. Objawy RZS mogą się różnić u różnych osób, ale zwykle obejmują ból, sztywność i obrzęk stawów. Wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe dla minimalizacji skutków RZS. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy i diagnostykę reumatoidalnego zapalenia stawów.

Czytaj dalej

sarkoidoza - co to za choroba

Sarkoidoza – co to za choroba?

Pomimo wielu lat badań sarkoidoza jest dla wielu specjalistów nadal chorobą bardzo tajemniczą i nie do końca poznaną. Jest to choroba wielonarządowa, która charakteryzuje się obecnością ziarniny w zajętych procesem chorobowym narządach. Przeważnie dotyczy dorosłych w młodym lub średnim wieku i najczęściej zajmuje węzły chłonne w obrębie wnęk płucnych, gałki oczne, skórę, ale może także występować w wielu innych miejscach (śliniankach, układzie nerwowym, kostnym, mięśniowym, a nawet w sercu). Dowiedz się, jakie są objawy, przyczyny i sposoby leczenia sarkoidozy!

Czytaj dalej

Low FODMAP – jak to ugryźć?

Co to właściwie znaczy low FODMAP?

FODMAP to rodzaje krótkołańcuchowych węglowodanów występujących w szerokiej gamie produktów spożywczych. Obejmują one monosacharydy i poliole, które są powoli wchłaniane w jelicie cienkim oraz di- i oligosacharydy, które nie są trawione z powodu braku odpowiednich hydrolaz w jelicie cienkim lub zmniejszonej/nieobecnej aktywności hydrolaz u części populacji. Wśród oligosacharydów szczególnie problematyczne mogą być fruktooligosacharydy (FOS), inaczej fruktany (pszenica, żyto, cebula, czosnek), i galaktooligosacharydy (GOS) – galaktany (nasiona roślin strączkowych). Jednym z cukrów należących do grupy disacharydów jest laktoza, której ograniczenie budzi szczególne kontrowersje, ze względu na liczne przekonania dotyczące faktycznej potrzeby diety
bezlaktozowej. Spośród monosacharydów najbardziej skomplikowana okazuje się fruktoza. Po spożyciu pokarmów, które cechują się nadmierną zawartością fruktozy w stosunku do glukozy, mogą wystąpić bóle brzucha, wzdęcia i nadmierne oddawanie gazów.

Zastosowanie diety low FODMAP w praktyce opiera się na ograniczeniu wszystkich FODMAP w celu zaobserwowania ich wpływu na występujące objawy. Dalszym krokiem w przypadku odpowiedzi objawowej jest dostosowanie sposobu żywienia tak, aby utrzymać korzyści w dłuższej perspektywie czasowej. Liczne publikacje naukowe wykazały, że redukcja FODMAP w diecie znacząco zmniejsza obciążenie osmotyczne oraz produkcję gazów w jelicie cienkim i okrężnicy, zapewniając złagodzenie dolegliwości u chorych z zespołem jelita drażliwego bądź SIBO.

Czytaj dalej

Czym właściwie są probiotyki?

O probiotykach słów kilka!

Probiotyki są definiowane jako „żywe mikroorganizmy, które podane w odpowiedniej ilości przynoszą korzyści zdrowotne gospodarzowi” (FAO/WHO, 2001). Termin „probiotyk” (gr.pro bios) pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „dla życia” i został po raz pierwszy użyty przez Lilly’ego i Stillwella. Wymienieni badacze w ten sposób określili substancję lub organizm, który wpływa na równowagę mikroflory jelitowej. Według innych źródeł określenie to opisuje „podawane doustnie wyselekcjonowane kultury bakteryjne lub drożdży (…), których zadaniem jest korzystne dla zdrowia działanie w przewodzie pokarmowym, poprzez immunomodulację oraz zachowywanie prawidłowej flory fizjologicznej”.

Czytaj dalej

Podwyższony poziom clostridium

Podwyższony poziom Clostridium spp.

„Mam Clostridium!” Czy podwyższony poziom Clostridium spp. oznacza poważną chorobę?

Clostridium to bakterie Gram-dodatnie, beztlenowe, tworzące przetrwalniki. Pierwsza izolacja Clostridium spp. została opisana w XIX wieku przez Ludwika Pasteura. Zauważył on, że nowa bakteria może rosnąć w warunkach beztlenowych.  Bakterie te są wszechobecne w środowisku, gdzie zasiedlają głównie glebę i osady wodne, ale także przewód pokarmowy ludzi i zwierząt. Clostridium spp. stanowią ogromną część całkowitej mikroflory jelitowej człowieka (nawet 10–40%).

Czytaj dalej

Infekcja koronawirusem, a stan jelit

Infekcja koronawirusem, a stan naszych jelit

W ostatnich miesiącach naukowcy bardzo intensywnie pracują nad zweryfikowaniem skutków, z którymi musi mierzyć się nasz organizm po przebyciu infekcji wirusem SARS – CoV2. Powrót do zdrowia po łagodnym zakażeniu SARS-CoV-2 zwykle występuje w ciągu 7–10 dni od wystąpienia objawów łagodnej choroby; w przypadku ciężkiej/krytycznego przebycia choroby może to zająć od 3 do 6 tygodni. Jednak ciągła obserwacja pacjentów wykazała, że jeden lub więcej objawów utrzymuje się u znacznego odsetka osób nawet przez wiele tygodni lub miesięcy po przebytej infekcji.

Czytaj dalej