Po co nam błonnik w diecie?
Skoro włókna pokarmowe nie ulegają one trawieniu w naszym przewodzie pokarmowym, po co nam więc ten element diety? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Skoro włókna pokarmowe nie ulegają one trawieniu w naszym przewodzie pokarmowym, po co nam więc ten element diety? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Nadwagę i otyłość w tym momencie traktuje się jako poważny, globalny problem zdrowotny, który stanowi główny czynnik ryzyka schorzeń takich jak: cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, choroby układu mięśniowo- -szkieletowego, niektórych nowotworów i innych komplikacji zdrowotnych.
Alergia wziewna (a właściwie każda reakcja alergiczna) to nieprawidłowa i nadmierna reakcja naszego organizmu na czynniki środowiskowe, z którymi mamy kontakt. W zależności od sposobu ekspozycji na alergeny możemy mieć do czynienia z alergią kontaktową, pokarmową i wziewną. Dowiedz się więcej o alergiach wziewnych, objawach, przyczynach i sposobach leczeniach. Sprawdź teraz!
Zespół metaboliczny jest złożonym zbiorem czynników ryzyka, związanych z otyłością, nieprawidłowym metabolizmem glukozy, nadciśnieniem tętniczym i zaburzeniami lipidowymi. To stan, który zwiększa ryzyko chorób serca, udaru mózgu oraz cukrzycy typu 2. Jego przyczyny związane są m.in. z brakiem aktywności fizycznej, niezdrową dietą i genetyką. Sprawdź i dowiedz się więcej o zespole metabolicznym – jego przyczynach, objawach i sposobach leczenia.
Łuszczyca, schorzenie skóry, od dawna stanowi zagadkę. Jednak ostatnie badania sugerują, że istnieje powiązanie między zdrowiem jelit a nasileniem objawów. Czy jelita mogą mieć kluczowe znaczenie w rozwijaniu tej choroby skórnej? Odkrycia w dziedzinie mikrobiomu jelitowego oraz reakcji immunologicznych prowadzą do spekulacji na temat związku między stanem jelit a łuszczycą. Sprawdź i dowiedz się więcej o łuszczycy, jej przyczynach i głównych objawach!
Obecnie szacuje się, że około 30% pacjentów zgłasza się do podstawowej opieki zdrowotnej z powodu różnorodnych zaburzeń psychicznych. Pośród nich najpopularniejszymi są: zaburzenia snu, depresja, zaburzenia lękowe. Zaburzenia depresyjne stają się narastającym problemem we współczesnym świecie, a w przyszłości może być jedną głównych przyczyn niepełnosprawności wśród populacji krajów wysokorozwiniętych. Czy depresja może mieć swoje podłoże w jelitach? Sprawdź i przeczytaj!
Nadwaga stanowi coraz poważniejszy problem zdrowotny na całym świecie, jednak jego wpływ na nasze ciało jest znacznie bardziej złożony, niż mogłoby się wydawać. Coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące możliwego związku między nadwagą a problemami z jelitami. Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej, ponieważ zdrowie układu pokarmowego być może istotnie wpływa przez nadmierną masę ciała. Sprawdź możliwe powiązania między nadwagą a problemami jelitowymi. Dowiedz się również, jakie kroki możemy podjąć, aby utrzymać zdrową wagę i dobre funkcjonowanie naszego układu trawiennego.
W ludzkim organizmie może przebywać nawet 300 gatunków pasożytów. Co więcej, można odkryć w każdej części naszego ciała. Żyją one w skórze, na włosach, w płucach, mięśniach, stawach, wątrobie, przełyku, krwi, oczach, a także w mózgu. Zdecydowanie najbardziej popularnym zagadnieniem jest jednak temat pasożytów jelitowych. Pasożyty możemy rozróżnić ze względu na miejsce bytowania. Według tego kryterium wyróżnia się pasożyty zewnętrzne, występujące na powierzchni ciała oraz pasożyty wewnętrzne, pasożytujące w ustroju żywiciela. Dowiedz się, jakie są objawy pasożytów w jelitach, aby w porę zareagować!