Nawracające infekcje układu moczowo-płciowego należą do najczęstszych przyczyn konsultacji ginekologicznych. Z uwagi na budowę dróg moczowo-płciowych kobiety są szczególnie narażone na tego typu dolegliwości, a pierwotnym źródłem zakażenia w większości przypadków są bakterie, które kolonizują okolice odbytu. Mimo stosowania przez specjalistów leczenia celowanego (antybiotykoterapia, leki przeciwgrzybicze) opisywane problemy często mają charakter nawracający.
Niejednokrotnie zachodzi konieczność comiesięcznego stosowania leczenia przeciwgrzybiczego i/lub przeciwbakteryjnego, co wiąże się z licznymi wyrzeczeniami ze strony kobiety i przyczynia się do pogorszenia jakości jej życia.
Co więcej, wdrażane leki prowadzą do dalszego zubażania ekosystemu bakteryjnego pochwy, co paradoksalnie sprzyja rozwojowi kolejnych zakażeń. Do głównych czynników powodujących rozwój infekcji należy bowiem całościowe zaburzenie mikroflory pochwy polegające na silnym zmniejszeniu bądź całkowitej redukcji bakterii z rodzaju Lactobacillus. Brak prozdrowotnych mikroorganizmów bądź ich zredukowana liczba ułatwiają kolonizację dróg rodnych przez szczepy patogenne, które w konsekwencji prowadzą do rozwoju infekcji. Poza wymienionymi pałeczkami kwasu mlekowego drogi rodne kolonizowane są przez inne drobnoustroje (m.in. Ureaplasma, Clostridium spp., Streptococcus spp.), które w obliczu zachwiania równowagi ekosystemu bakteryjnego pochwy mogą stanowić czynnik przyczynowy infekcji.
Właściwości prozdrowotnych bakterii z rodzaju Lactobacillus (m.in. wytwarzanie kwasu mlekowego hamującego wzrost patogenów, wytwarzanie bakteriocyn, wytwarzanie inhibitorów proteaz) powodują, iż bakterie te uznawane są za podstawowy czynnik sprzyjający utrzymaniu homeostazy bakteryjnej dróg moczowo- -płciowych u kobiet, co tym samym zapobiega rozwojowi infekcji.
mgr inż. Dominika Jankowska
Absolwentka poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego specjalizująca się w dziedzinie diagnostyki mikrobiologicznej i biotechnologii. W trakcie studiów prowadziła badania w zakresie wpływu prebiotyków na wzrost i rozwój bakterii probiotycznych. Aktualnie specjalizuje się w tematyce zaburzeń mikroflory jelitowej, celowanej probiotykoterapii oraz suplementacji wspomagającej odbudowę uszkodzonej bariery jelitowej. Autorka licznych artykułów naukowych z zakresu biotechnologii, biomedycyny i żywienia człowieka. Wykładowca na warsztatach i szkoleniach z zakresu probiotykoterapii oraz roli ekosystemu jelitowego w utrzymaniu zdrowia organizowanych dla lekarzy, dietetyków i pacjentów. Na co dzień pełni funkcje zastępcy Dyrektora ds. naukowych Centrum Medycznego Vitaimmun a ponadto koordynuje projekt Vitaimmun Pet.
Pełna publikacja dostępna poniżej: