Zespół jelita nadwrażliwego (IBS) to najczęściej występujące i diagnozowane zaburzenie czynnościowe przewodu pokarmowego. Oznacza to, iż pacjent odczuwa szereg dolegliwości, ale wyniki badań podstawowych oraz endoskopowych (gastroskopia czy kolonoskopia) nie wykazują większych nieprawidłowości.
Najczęstsze objawy IBS:
- Do najczęstszych objawów IBS należą bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia, uczucie niepełnego wypróżnienia, biegunka. U części pacjentów występuje postać mieszana tego zaburzenia, w której zaparcia występują naprzemiennie z biegunkami.
Zalecane badania:
- Mikroflorascan PLUS
- FoodScreen IgG/IgA USBiotek (96 składników pokarmowych lub 144 składniki pokarmowe)
Kup badanie:
Zobacz film
Informacje szczegółowe
Proponowane pacjentom leki działają jedynie objawowo i najczęściej przynoszą ulgę tylko na chwilę bądź efekt ich działania jest niezadowalający. Uważa się, iż objawy zespołu jelita nadwrażliwego są silnie powiązane z samopoczuciem psychicznym chorego. Jest to powodem stosowania niekiedy w leczeniu środków uspokajających. Z tego również względu warto zainteresować się zbadaniem mikroflory jelitowej i zastosowaniem celowanej suplementacji probiotycznej. Wiadomo bowiem, że istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi IBS są zaburzenia mikrobioty. Pamiętajmy, że jelito i ośrodkowy układ nerwowy są połączone nerwem błędnym. Z tego względu jelita często nazywane są drugim mózgiem. Regulacja wspomnianej osi za pomocą odpowiednio dobranych probiotyków często przynosi spektakularną poprawę i złagodzenie dolegliwości u chorych z IBS.
Warto ocenić również poziom markerów stanu zapalnego, takich jak kalprotektyna czy M2- PK w kale, które u pacjenta z IBS powinny dawać wynik ujemny. Jeśli są one podwyższone warto się zastanowić czy mamy do czynienia „tylko” z IBS czy też u podłoża odczuwanych dolegliwości leży stan zapalny, wynikający z innych chorób. Znacznie usprawnia to diagnostykę tego problemu.
Koniecznością dla pacjenta z IBS jest modyfikacja codziennej diety. Istnieje wiele protokołów żywieniowych zalecanych dla pacjenta cierpiącego na jelito nadwrażliwe. U niektórych ogólnodostępne zalecenia żywieniowe są skuteczne, z kolei u innych pacjentów okazują się totalnie nieefektywne. Z tego względu warto wykonać badanie utajonych nadwrażliwości pokarmowych IgA i IgG – zależnych, co umożliwi identyfikacje źle tolerowanych przez pacjenta pokarmów i wdrożenie zindywidualizowanej diety eliminacyjnej. Po spożyciu nietolerowanych pokarmów w organizmie rozwija się bowiem przewlekły stan zapalny, co często powoduje dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (biegunki, bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, mdłości). Ponieważ opisywane reakcje występują po upływie dość długiego czasu od spożytego posiłku (8 – 96 godzin) samodzielna identyfikacja uczulających pokarmów jest niemalże niemożliwa. Szereg badań naukowych wskazuje skuteczność tego typu interwencji żywieniowych w złagodzeniu bądź całkowitej eliminacji objawów zespołu jelita nadwrażliwego.