BIEGUNKA

Przyczyn biegunki może być bardzo wiele, począwszy od zakażeń bakteryjnych czy wirusowych, błędów żywieniowych, nadwrażliwości pokarmowych (alergie i nietolerancje), ale również poważnych chorób ze strony przewodu pokarmowego (zespół przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim, nieswoiste choroby zapalne jelit i inne). Podstawą jest więc ustalenie jaka jest przyczyna biegunki. Jeśli wszelkie czynniki zakaźne i potencjalne choroby mogące powodować biegunkę zostały wykluczone, a problem nadal utrzymuje się, warto wykonać ocenę mikroflory jelitowej. U pacjentów z przewlekłymi biegunkami zaburzenia mikroflory jelitowej są dość częste. Suplementacja określonymi probiotykami reguluje proces perystaltyki jelitowej i wspomaga regenerację nabłonka jelita.


Przyczyny biegunki:

  • zakażenia bakteryjne lub wirusowe
  • błędy żywieniowe
  • nadwrażliwości pokarmowe (alergie i nietolerancje)
  • choroby ze strony przewodu pokarmowego (zespół przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim, nieswoiste choroby zapalne jelit i inne)

Zalecane badania:Kup badanie:


Informacje szczegółowe

Pamiętajmy, iż biegunki występujące przewlekle nie są tylko problemem natury gastrycznej, ale prowadzić mogą do zaburzeń trawienia i wchłaniania, a w konsekwencji występowania niedoborów żywieniowych. Z tego względu ustalenie przyczyn przewlekłej biegunki jest niezmiernie istotne. Warto wykonać więc oznaczenie markerów stanu zapalnego i przesiąkliwości jelitowej w kale, co wskaże na potencjalne zaburzenia występujące w jelicie.