Wodorowy test oddechowy po obciążeniu laktozą to diagnostyczne badanie medyczne, które mierzy ilość wodoru w wydychanym powietrzu po spożyciu laktozy, aby ocenić zdolność organizmu do trawienia tego cukru. Test jest wykonywany w celu potwierdzenia zaburzeń wchłaniania i nietolerancji laktozy, która objawia się m.in. wzdęciami, bólem brzucha, biegunką po spożyciu mleka i produktów mlecznych. W normalnych warunkach laktoza jest trawiona w jelicie cienkim przez enzym laktazę, który rozkłada ją na glukozę i galaktozę, które są następnie wchłaniane do krwiobiegu. Natomiast u osób z niedoborem laktazy, laktoza nie jest w pełni trawiona w jelicie cienkim i przechodzi do jelita grubego, gdzie bakterie fermentują ją, produkując wodór.
Wodorowy test oddechowy może pomóc w potwierdzeniu lub wykluczeniu nietolerancji laktozy.
Test polega na pomiarze stężenia wodoru w wydychanym powietrzu przed spożyciem określonej ilości laktozy rozpuszczonej w wodzie, a następnie po jej spożyciu w określonych odstępach czasowych.
DLACZEGO OCENA NIETELORANCJI FRUKTOZY JEST TAK ISTOTNA?
Nietolerancja laktozy może powodować różnorodne objawy trawienne, takie jak wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, nudności i gazy. Te objawy mogą znacząco obniżyć jakość życia, prowadząc do dyskomfortu i ograniczeń w codziennych aktywnościach. Diagnoza nietolerancji laktozy umożliwia wdrożenie odpowiednich zmian dietetycznych, co może prowadzić do znacznej poprawy samopoczucia pacjenta. Unikanie produktów zawierających laktozę lub wybór produktów bezlaktozowych pomaga złagodzić objawy. Jednak nieleczona nietolerancja laktozy może prowadzić do przewlekłych problemów zdrowotnych, takich jak przewlekłe biegunki, odwodnienie, a w niektórych przypadkach nawet zaburzenia wchłaniania składników odżywczych, co może skutkować niedoborami witamin i minerałów. Diagnostyka nietolerancji laktozy pozwala dietetykom i lekarzom na opracowanie indywidualnych planów żywieniowych, które eliminują lub ograniczają laktozę, jednocześnie zapewniając odpowiednie spożycie składników odżywczych, takich jak wapń i witamina D, które mogą być niedoborowe w diecie bezmlecznej. Dzięki odpowiedniej diagnozie i zarządzaniu dietą, pacjenci z nietolerancją laktozy mogą prowadzić zdrowe i komfortowe życie, unikając nieprzyjemnych objawów oraz powikłań zdrowotnych.
WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
- Bóle brzucha,
- Nudności,
- Wzdęcia,
- Biegunki,
- Nudności,
- Gazy,
- Inne objawy trawienne, które występują po spożyciu produktów zawierających laktozę.
Badanie trwa 120 minut, a pobrań dokonujemy co 15-30 minut. Pacjent wypija jednorazowo podany roztwór laktozy, a następnie wydycha powietrze do specjalnego woreczka z ustnikiem, z którego pobieramy materiał do analizy.
W trakcie testu nie pijemy wody (lub w bardzo małych ilościach) oraz nie wykonujemy większego wysiłku fizycznego.
- Stosowanie antybiotyków – antybiotyki mogą wpływać na florę bakteryjną jelit i zafałszować wyniki testu. Zaleca się odczekanie co najmniej 4 tygodni po zakończeniu antybiotykoterapii przed przystąpieniem do testu,
- Niewłaściwa dieta oraz przygotowanie – pacjenci, którzy nie przestrzegają zaleceń dotyczących diety oraz przygotowania do badania, np. jedząc pokarmy bogate w węglowodany lub jedząc przed badaniem, mogą mieć wyniki testu fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne.
Badanie stacjonarne odbywa się w CM Vitaimmun w Poznaniu przy ulicy Kosynierskiej 10A, 60-241. Czas trwania badania: 120 min.
Przystąpienie do testu oddechowego nie koliduje z wykonywaniem innych badań w CM Vitaimmun.
Jedynie prawidłowe przygotowanie się do testu zapewni uzyskanie wiarygodnego wyniku.
- Pacjent powinien być na czczo przez 12 godzin poprzedzających wykonanie testu – w tym czasie można pić wodę niegazowaną (niesłodzoną, bez substancji smakowych), ale nie powinno się wypijać dużych ilości wody rano w dniu testu,
- Miesiąc przed wykonaniem badania nie należy stosować:
antybiotyków, prokinetyków, a także wykonywać: kolonoskopii, fluoroskopii, irygoskopii, lewatywy, - Na 14 dni przed wykonaniem badania nie należy stosować:
środków przeciwbiegunkowych oraz przeciwzaparciowych, suplementów błonnika, probiotyków oraz ziół bakteriobójczych (oregano, czosnek, cebula itp.), - Na 1-2 dni przed przystąpieniem do badania zaleca się:
- stosować dietę o niskiej zawartości błonnika,
- ograniczenie spożycia laktozy (dopuszcza się np. mleko bezlaktozowe, sery, napoje roślinne),
- eliminację spożycia produktów wzdymających (np. suchych nasion roślin strączkowych, fasola, kapusta, cebula, por, warzywa marynowane i kiszone),
- Na 12 godzin przed rozpoczęciem badania, pacjent powinien zaprzestać palenia tytoniu i żucia gumy,
- W dniu badania można przyjmować lekarstwa (z wyjątkiem witamin, środków przeczyszczających i antybiotyków) popite małą ilością wody,
- Przystępując do testu pacjent powinien mieć umyte zęby. Dozwolone jest użycie pasty ziołowej, o prostym składzie (bez dodatku substancji słodzących),
- Pacjenci z protezami nie powinni używać kleju mocującego w dniu badania,
- Znaczny wysiłek fizyczny oraz sen powinien być ograniczony najpóźniej 1-2 godziny przed wykonaniem badania.
- W ramach badania oddechowego w kierunku nietolerancji laktozy, każdy pacjent ma zagwarantowaną bezpłatną, profesjonalną opiekę obejmującą biomedyczne konsultacje telefoniczne z wybranym specjalistą. W ramach konsultacji możliwe jest szczegółowe omówienie wyniku badania.
- Dodatni wynik badania jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem specjalistą.
Pacjent otrzymuje wynik od razu po przeprowadzeniu badania.
Co otrzymasz wykonując badanie:
- Laboratoryjny wynik badania, prezentujący poziom stężenia wodoru w wydychanym powietrzu, w odniesieniu do normy laboratoryjnej,
- Podstawową pigułkę wiedzy na temat postępowania po otrzymaniu wyniku,
- Możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji telefonicznych ze specjalistami, w ramach których istnieje możliwość omówienia wyniku.