Wzdęcia to objaw nadprodukcji gazów w jelicie, co powoduje często silny dyskomfort i problem natury estetycznej (tzw. wzdęty brzuch). Jeśli wzdęcia występują sporadycznie i są wynikiem błędów żywieniowych powinniśmy w pierwszej kolejności zmodyfikować codzienną dietę. Jeśli jednak mimo tego problem utrzymuje się, należy rozważyć bardziej szczegółową diagnostykę problemu i udać się do lekarza gastroenterologa. Gdy przeprowadzona diagnostyka podstawowa nie ustali przyczyny problemu należy rozważyć wykonanie bardziej szczegółowych badań.
Czynniki powodujące wzdęcia:
- Jednym z czynników powodujących wzdęcia i towarzyszące im często bóle brzucha jest zaburzenie mikroflory jelitowej.
Zalecane badania:
Kup badanie:
Informacje szczegółowe
W prawidłowym ekosystemie jelitowym dominują bakterie korzystne, wpływające prawidłowo na perystaltykę jelita. Gdy dojdzie do zaburzenia tej delikatnej równowagi nadmiernie namnożyć się mogą bakterie proteolityczne, prowadzące procesy gnicia w przewodzie pokarmowym. Wytwarzane w tym procesie gazy są częstą przyczyną przewlekłych wzdęć. Warto więc wykonać badanie mikroflory jelitowej i w razie stwierdzenia nieprawidłowości zastosować suplementację określonymi probiotykami, redukującymi ilość wytwarzanych gazów.
Uwaga – częstą przyczyną wzdęć jest również nadmierne namnożenie bakterii w jelicie cienkim, czyli zespół przerostu bakteryjnego (SIBO). W tej sytuacji probiotyki nie zawsze są wskazane i koniecznym będzie wdrożenie określonej farmakoterapii (antybiotykoterapia), w połączeniu ze specjalistyczną dietą (Low FODMAP)