Blog

Polski probiotyk czyli czy pochodzenie ma znaczenie? – wywiad z dystrybutorem probiotyków polskiego pochodzenia firmą Nature Science.

W ostatnich latach wokół stosowania probiotyków narosło wiele różnorodnych opinii. Preparaty probiotyczne powszechnie dostępne jako suplementy diety bardzo często reklamowane są jako produkty przynoszące wymierne korzyści zdrowotne. Czy faktycznie tak jest? Czy od preparatów probiotycznych dostępnych w aptekach czy sklepach z suplementami rzeczywiście możemy oczekiwać pomocy? Jakie probiotyki wybrać? Czy pochodzenie szczepów zawartych w produkcie probiotycznym ma znaczenie? Poniżej zamieszczamy wywiadu z dystrybutorem preparatów probiotycznych MycoBiotiC, BiotiC PRO oraz ProteinBiotic, mianowicie firmą Nature Science.

Na swojej stronie internetowej piszą Państwo o pasji do badań nad korzystnym wpływem bakterii o właściwościach probiotycznych. Skąd takie zainteresowania i skąd ta pasja?

Pasją zaraziliśmy się od osób tworzących probiotyki, z którymi mamy zaszczyt na co dzień współpracować. Są to ludzie nauki, a zarazem prawdziwi pasjonaci, którzy na badania i prace nad bakteriami oraz ich właściwościami poświęcili wiele lat. Kwestia probiotykoterapii wpisuje się doskonale w prowadzony przez nas prywatnie zdrowy styl życia.

Wprowadzili Państwo na rynek Polski probiotyki takie jak MycoBiotiC, BioticPRO oraz Proteinbiotic co wyróżnia te preparaty?

Te probiotyki wyróżnia przede wszystkim unikatowość, są całkowicie polskie. Począwszy od szczepów bakterii, poprzez wytwarzanie produktów. Wszytko odbywa się na Warmii w Olsztyńskim Parku Naukowo Technologicznym. Takie podejście ma na celu jedno – powtarzalną jakość na wysokim poziomie. Czasami mówimy z przekąsem, że nasze produkty należą do naprawdę nielicznych produktów probiotycznych, po których rzeczywiście czuć różnicę.
Dlatego też wielu klientów, którzy ich spróbowali chętnie wraca i sięga ponownie po nasze probiotyki.

Wspominają Państwo o szczepach probiotycznych polskiego pochodzenia. Czy pochodzenie bakterii probiotycznych ma znaczenie dla odbudowy ekosystemu jelitowego?

Na pewno nie bez znaczenia pozostaje fakt, że bakterie zawarte w naszych produktach zostały wyizolowane z polskiego środowiska naturalnego. Natomiast kiedyś chciano, aby bakterie probiotyczne zasiedlały długotrwale układ pokarmowy i wtedy pochodzenie bakterii mogłoby mieć dużo większe znaczenie. Nasze podejście wygląda następująco: bakterie mają działać jak najszybciej i jak najskuteczniej jak to możliwe, usunąć występujące problemy i wyjść z systemu tak, aby organizm mógł wrócić do swojej naturalnej równowagi. Przy takim podejściu znaczenie mają tylko i wyłącznie szczepozależne właściwości wykorzystywanych bakterii.

Wiemy, że nie wszystkie probiotyki zawarte w Państwa produktach zostały wyizolowane z przewodu pokarmowego człowieka, jak wygląda to w rzeczywistości?

Głównym źródłem szczepów bakterii wykorzystywanych w dystrybuowanych przez Nature Science produktach jest natura. Są to występujące w naszym klimacie rośliny, kiszonki, a w niektórych przypadkach materiał otrzymywany od zdrowych, karmionych naturalnie niemowlaków.

Jak udało się w sposób tak innowacyjny stworzyć produkty, których stosowanie może przynosić korzystne efekty?

Badania, badania i jeszcze raz badania nad szczepami i ich właściwościami. Od momentu rozpoczęcia pierwszych badań do wypuszczenia na rynek pierwszego produktu minęło pięć lat, które poświęcone były głównie na poznawaniu konkretnych bakterii, ich interakcji między sobą oraz ich właściwości. Właśnie fakt długotrwałej pracy nad pełną synergią szczepów i tożsame środowisko, z którego pochodzą sprawia, że stosowanie naszych produktów przynosi tak korzystne efekty.

Jakie właściwości wyróżniają zawarte w Państwa produktach bakterie ?

Szczepy wykorzystywane w produktach będących w naszej ofercie wyróżnia kilka ważnych cech. Są to tak naprawdę cechy, którymi powinny się charakteryzować wszystkie bakterie, o których mówi się, że są probiotyczne. Niestety wiemy, że tak nie jest. Począwszy od najprostszej właściwości, czyli przeżywalności w przewodzie pokarmowym bez konieczności osłaniania bakterii kapsułkami czy innymi zabezpieczeniami. Nasze bakterie charakteryzują się przeżywalnością w bardzo nieprzyjaznych warunkach: pH=2 i pH=6 na poziomie >90% bez konieczności stosowania specjalistycznych kapsułek. Głównym wyróżnikiem naszych szczepów jest bardzo wysoka aktywność przeciwko szerokiej gamie patogenów układu pokarmowego, w tym co bardzo rzadko spotykane – wysoka aktywność przeciwko enterokokom (np. Enterococus faecalis) oraz przeciwko Candida spp.  (np. Candida albicans). Dodatkowo, a co bardzo ważne, szczepy bakterii są tak komponowane ze sobą, aby nie występowały wśród nich naturalne antagonizmy i nie dochodziło do dominacji poszczególnych szczepów w obrębie produktu. Wyniki naszych badań są dostępne pod adresem www.naturescience.eu/baza-wiedzy

Do jakich grup dedykowane są Państwa produkty?

Szeroko pojętym gronem naszych odbiorców są osoby świadome, którym zależy na zdrowiu. Coraz częściej słyszymy przecież, że zdrowie „zaczyna się w jelitach”.
MycoBiotiC to produkt dla odbiorców, którzy chcą reagować szybko i efektywnie.
Mam tu na myśli osoby dotknięte infekcjami bakteryjnymi lub grzybiczymi jelit.
Pacjenci cierpiący na przerosty Candida, podczas i po antybiotykoterapii czy też z występującym IBS lub nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit to zdecydowanie grupa docelowa tego produktu. Nasz flagowy produkt jest też bezkonkurencyjny jeśli chodzi o szybką eliminację wszelakiego rodzaju biegunek.

BiotiC PRO to z kolei idealny preparat do probiotykoterapii prewencyjnej. Każda osoba chcąca wzmocnić swoją odporność czy poprawić perystaltykę jelit będzie zadowolona ze stosowania tego preparatu. Jest świetnym synbiotykiem, gdyż oprócz naszych bakterii zawiera również prebiotyki takie jak mannitol czy inulina.

PROteinBIOTIC to z kolei innowacyjne podejście do tematu probiotykoterapii. Nośnikiem i zarazem prebiotykiem dla szczepów bakteryjnych jest w tym wypadku koncentrat białka serwatkowego. Produkt spełnia doskonale rolę nutridrinku w procesach rekonwalescencji. Jest idealnym rozwiązaniem dla pacjentów wyjałowionych podczas i po terapiach onkologicznych.
Ze względu na świetnej jakości białko i bakterie jest także doskonałym rozwiązaniem dla sportowców. Poprawia procesy wchłaniania substancji odżywczych z pożywienia oraz regeneracji potreningowej.

Po jakim czasie od rozpoczęcia stosowania Państwa produktów można spodziewać się efektów?

Wszystko zależy od produktu, a także osoby go stosującej. MycoBiotiC z racji na bardzo wysoką koncentrację naszych aktywnych szczepów zadziała potencjalnie najszybciej.
Osoby z poważnymi problemami doskwierającymi ze strony jelit jako pierwsze odczują jego pozytywne działanie. Pierwsze efekty są odczuwalne po jednej, bądź dwóch porcjach.
W przypadku dwóch pozostałych produktów proces trwa dłużej. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od produktu suplementacja przynosi najlepsze efekty jeśli jest długotrwała.

Czy w planach jest dalsze poszerzanie Państwa portfolio produktowego?

Jak najbardziej mamy w planach kolejne produkty. Warto zacząć od wspomnienia o Arthrobiotic NS – preparat dedykowany osobom mającym problemy ze stawami, kośćmi czy napięciem mięśniowym. Będzie to pierwsze polskie połączenie probiotyczno-fitogeniczne. Oznacza to tyle, że klienci znajdą w produkcie dwa z naszych szczepów probiotycznych oraz mieszankę pięciu starannie dobranych ziół, a także całą gamę witamin i minerałów.
Zestaw ziół o właściwościach przeciwzapalnych jest efektem pracy dr Henryka Różańskiego -uznanego na arenie międzynarodowej specjalistę od fitoterapii. Powstawaniu produktu przyświecała idea holistycznego podejścia do kwestii problemów ze stawami.
Kolejną nowością będzie dobrze znany naszym klientom MycoBiotiC w formie saszetek. Opakowanie będzie zawierać 7 odmierzonych porcji w wygodniejszej do stosowania formie.
Mamy w planach także mnóstwo innych pomysłów między innymi – produkty przeznaczone dla najmłodszych czy linia probiotyków dla wymagających przedstawicielek płci pięknej.
Na wszystko przyjdzie czas…

Rewelacyjnie, kiedy zatem możemy spodziewać się tej obiecującej nowości na rynku?

Niebawem rozpoczynamy produkcję. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to jeszcze przed wakacjami wprowadzimy nowy produkt do obrotu. Jest to preparat, nad którym pracowaliśmy cały ubiegły rok i sami nie możemy doczekać się ukazania i wprowadzenia tej nowości na polski rynek. Także bądźcie czujni!

Gdzie możemy zasięgnąć więcej informacji na temat Państwa produktów?

Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej: www.naturescience.eu . Znajdują się tam zakładki opisujące szczegółowo nasze produkty, nasza Baza Wiedzy czy Aktualności. Na tej stronie mogą Państwo również złożyć zamówienie na nasze produkty. Nasz główny adres e-mail to: biuro@naturescience.eu – serdecznie zapraszamy do kontaktu zarówno klientów indywidualnych jak i biznesowych! Zapraszamy również do śledzenia naszego profilu na Facebook’u: Nature Science – Siły z Natury, probiotyki i naturalne suplementy diety

Bardzo dziękujemy za udzielenie wywiadu.